Kayaking

TK 3 – Gwda river

distance (km) wysokość m n.p.m.

PRZEBIEG SZLAKU: Na terenie Powiatu Szczecineckiego: Drężno – jezioro Studnica – Orawka – jezioro Wierzchowo – Stare Wierzchowo – jezioro Smolęsko – Spore – jezioro Wielimie – Gwda Wielka – Jeleni Ruczaj – Gołębiewo – Lubnica.

INFORMACJE O SZLAKU:

długość szlaku w granicach powiatu Szczecineckiego – 50km,
stopień trudności – średni,
utrudnienia – liczne przenoski przy elektrowniach wodnych,
proponowany początek spływu – jezioro Studnica – Drężno – stanica ZHP,
proponowany koniec spływu – miejscowość Ujście – rzeka Noteć – w pobliżu mostu,
proponowany czas spływu od 3 do 5 dni

Rzeka Gwda jest to jeden z najciekawszych przyrodniczo i najpopularniejszych szlaków wodnych Pojezierza Drawskiego. Podczas spływów kajakowych Gwdą, spotkać się można z ogromną różnorodnością krajobrazu i przyrody – pola i łąki równiny sandrowej, bór sosnowy z piętrzącymi się nad wodą zalesionymi wzgórzami, często fantazyjne kształty linii brzegowej, skarpy, liczne odnogi rzeczne. Szlak dzieli się wyraźnie na dwie części. Część górna z pięknymi jeziorami tworzy szlak kajakowy nazywany Pętlą Szczecinecką, a w części dolnej płynie w głębokiej dolinie, meandrując przez strefę lasów, która nazywana jest Puszczą nad Gwdą. Spływ najlepiej rozpocząć w Drężnie na terenie stanicy harcerskiej nad jeziorem Studnica. Łatwo tam dojechać, nad brzegiem jeziora są pomosty ułatwiające wodowanie.Na końcowym odcinku szlaku Gwda płynie przez centrum miasta Piła oraz po minięciu kilku mostów wpływa się na bezleśną, szeroką równinę. Rzeka mocno meandrując i tworząc szerokie zakola dociera do Ujścia, gdzie uchodzi do Noteci. Spływ kończy się już na Noteci przy jednymz mostów. Trasa ze względu na stopień trudności zalicza się do skali rzeki o średnim nurcie z częstymi przeszkodami w korycie, w tym z kamieniami. Napotyka się również ziemne zapory małych elektrowni wodnych i zbiorników retencyjnych, może to być lekko uciążliwe, gdyż na całej długości trasy jest 13 przenosek. Tego szlaku nie powinny wybierać osoby niedoświadczone i rodziny z dziećmi.

Miejsca na trasie

Strona przygotowana przez: Amistad

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...